Android ile ilgili keşfedilecek yeni bir şey kalmadığını düşünebilirsiniz. Fakat var, hem de sizi oldukça şaşırtabilecek gerçekler. Mesela işler biraz farklı gelişmiş olsaydı Android tamamen kameralarla ilgili bir sistem olabilirdi. İşte buna benzer altı şaşırtıcı Android gerçeği.

1. Android 3.0 hiçbir zaman telefonlarda çalışmadı

Android işletim sistemi şu anda saatlerde, televizyonda ve hatta araçlarda bile çalışıyor fakat Android 3.0 bunların dışında hiçbir telefonda bile çalışmamıştır. 2010 yılında Apple, iPad’i tanıttığında Google da doğal olarak buna karşılık vermek zorundaydı. Bu cevap Android 3.0 Honeycomb ile oldu ve bu versiyon özel olarak tabletler için geliştirilmişti. Yani ilk başlarda olayın pek de telefonlarla ilgisi yoktu.

sony-tablet-ybsdefteri

 © Sony

2. Android 1.0 tatlı bir isme sahip değildi

Android versiyonları hep “tatlı” isimleri mi alıyordu? Hayır, almıyordu. Android 1.0 ilk olarak Alpha ya da Astro Boy olarak adlandırıldı. Android 1.1 ise tatlı ismi almıştı, Petit Four (minik minik Fransız pastaları). Alfabetik olarak tatlı isimlerinin kullanılması ise Android 1.5 Cupcake ile başladı. Ve şimdi sırada Android N olacak.

ybsdefteri-android-early-versions

© Google

3. Android, bir erkek

Robot da olsa Android’in bir cinsiyeti var ve bu, bir erkek. Sözlük anlamı olarak ‘insan görünümlü robot’ olsa da andr- kökü cinsiyet olarak erkek ve birçok android olarak tanımlanan birçok robot da erkek görünümlü.

android 6 marshmallow 4

Kadın görünümlü robotlar içinse birçok kavram var: Gynoid, Fembot ve robotess bunlardan bazıları.

4. Android telefonlar için değil, tabletler için tasarlanmıştı

2013 yılında Android’in yaratıcısı Andy Rubin, Tokyo’da katıldığı söyleşi de Android’in başlarda telefonlar için tasarlanmadığını söyledi. İlk başlarda işletim sistemi ‘akıllı kameralar’ için tasarlanmıştı. Bunun ardındaki fikirse, kameraları bulut üzerinden PC’ye bağlamak ve Android Datacenter denen bulun veri merkeziyle bilgisayara kolay yükleme yapabilmekti.

Bunlar olurken dijital kamera pazarı küçülmekteydi ve Rubin, pazarın bu kadar uğraşa değmeyeceğine karar vererek Android ekibini akıllı telefonlar üzerine yoğunlaşmaya zorladı. Her zaman ücretsiz olması hedeflenen sistemi anlatırken Rubin, 99 ya da 59 dolar yerine ücretsiz işletimini piyasaya sürerek avantaj elde ettiklerini belirtti.

Ücretsiz olması başlarda kulağa basit gibi gelebilir ama aslında bu yaklaşım sessiz bir devrimdi çünkü o zamanlar OS ya da Windows CE, lisans için oldukça sağlam ücretler talep etmekteydiler.

5. Tüm Android kullanıcıları Steve Jobs’a teşekkür borçlu

Gerçekten de öyle çünkü 2005-2007 yılları arasında Android’in bir rakibi vardı: Microsoft. O zamanların en büyüğü ve zengin teknoloji firması olan Microsoft’tu ve Android ekibi eğer bir gün herkesin aynı işletim sistemini cihazlarında kullanacaksa bunun Microsoft olacağından çok emindi.

 ybsdefteri-windowsphone

2007 yılında Steve Jobs iPhone’u tanıttığında bu herkes gibi Android ekibini de oldukça etkiledi ve ilham verdi. Eğer Steve Jobs bu adımı atmasaydı, bugün muhtemelen Samsung ya da Sony cihazınız Windows ile çalışıyor olacaktı.

6. Android uzayda da çalışıyor

2013 yılında NASA, uzaya telefon/uydular(PhoneSat) gönderdi ve bu düşük maliyetli cihazlar Android ile çalışıyordu. Bugün hiçbiri hayatta değiller elbette, üç tanesi atmosferde ızgara oldu fakat kalanları gönderildikleri zamanlarda uzaydan oldukça etkileyici görseller atmayı başardılar.

ybsdefteri-_b-

Telefon/uydular, HTC Nexus One ve Samsung Nexus S cihazlardan oluşuyordu ve her bir uygu sadece 3,500 dolar civarında maliyete sahipti. Bu NASA için gerçekten ‘çerez parası’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here