Merhaba “ybsdefteri.com” ekibi olarak kurucu 2 arkadaş Düzce Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri okuyoruz ve bu yazıda biz “Ulaş Can KAYGAZ  ve ” Hami KÖSEOĞLU ” sizlere “Neden Yönetim Bilişim Sistemleri
okuyalım” sorusunu cevaplayacağız.
Yönetim-bilişim-sistemleri-logo

Yönetim Bilişim Sistemleri ‘nin aslında o kadar karmaşık bir tanımı yoktur, YBS Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme/iktisat Bölümlerinin birleştirilmiş halidir hem Programlama, Web tasarım gibi dersleri hem Davranış bilimi, İşletme finansı, Muhasebe derslerini görüyorsunuz. Yani MIS okurken yazılımcı da olunabilinir, işletmeci de, pazarlamacı da, Bu kadar çeşitli ders aldığımız için bölüm bize  yöneticilik, ekonomi ve programcılık özellikleri kazandırıyor ve alacağınız bu dersler size bir çok sektörde iş yapabilme yeteneği kazandırıyor diyebiliriz.

Bölümün ana amacı bilişim dünyasından anlayan yöneticiler yetiştirmek.

Yönetim-bilişim-sistemleri

Ben hep Bilgisayar Mühendisliği istemiştim ancak sayısal derslerle pek aram olmadığı için tercih zamanı YBS’ye rastladım ve aslında benim aradığım bölümün bu olduğuna kadar verdim ve TM puan türü ile öğrenci alan bu bölümün dışında diğer TM alanları çok kısıtlı ancak YBS hem geniş bir yelpazeye hitap ediyor hemde gerçekten okuyan öğrencisine diğer alanlardan daha fazla bilgi ve beceri katarak mezun ediyor.

Yönetim Bilişim Sistemlerine dair her ne kadar ülkemizde yaygın olmasada bu bölümün tarihi araştırıldığında 80’li yıllara kadar olan bir geçmişi var ancak farklı isimlerde yer aldığı için bu bölümü bilmeyen herkes kulaktan dolma bilgilerle küçümser gözlerle bakabilir. Ancak YBS olarak arama motorlarında bir araştırma yaptığınızda Geleceğin Mesleği olarak gösterildiğini, ne kadar geniş çapta bir iş alanı olduğunu görebileceksiniz.

Yazıyı çok fazla uzatmayacağım sorular için çeşitli kanallardan ulaşabilirsiniz.

 

informationsystem

 

4 YORUMLAR

  1. Bende ybs okuyorum şuan 4 . sınıfım boğaziçinde ama bu bölüm ne devlet tarafından biliniyor nede özel sektörler tarafından yani her zaman bilgisayar mühendisliğinin altında bakıyorlar sana kaldıki kpss de bile ybs olarak işletme iktisat bitirenlerle aynı yerden değerlendiriyorlar özel alan açılmıyor ne yazık ki. o yüzden kendinizi geliştirmeniz en doğru hareket olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here