sistem-analisti-nedir

Günümüz teknoloji çağında olmamız ve teknolojinin sürekli gelişmesiyle etrafımızdaki her şey değişmektedir. İlk duyulduğunda adını bile zor söyleyenler için  “Bilgisayar Teknolojileri” şimdilerde hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Evimizde yaşattığımız, işimizde çalıştığımız hatta cebimizde taşıdığımız gelişen bu teknoloji; tabi ki yeni iş alanlarının da ortaya çıkmasını sağlıyor. Geleceğin mesleği olarak adlandırabileceğimiz Sistem Analisti; ayrıca Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün de çalışma alanlarından biridir.

Şimdi Sistem Analisti Nedir? Ne iş yapar? Öğrenelim. Belki tam bize uygun, hayalimizde çalışmak istediğimiz meslektir. 🙂

 

Sistem Analisti Nedir?

İlk olarak sistemden başlarsak kısaca işletmelerin problem ve gereksinimlerinden oluşur diyebiliriz. Sistem analizi ise bu sistemlerin çevrelerindeki ilişkilerinin incelenmesidir. Sistem analistine de burada, sistemi oluşturan öğelerin ve değişkenlerin sistem üzerindeki etkilerini incelemek ve raporlamak düşüyor.
Sistem analisti; problem ve gereksinimler üzerinde duran, bilgisayar teknolojileri, işletmede ki sistemi oluşturan personel ve iş süreçleri sayesinde yapılması istenen işlerin verimli bir şekilde yerine getirilmesini sağlayan, hem işletme yönetimi bilgisine hem de bilgi sistemleri konusunda yeterli bilgi sahibi olması gereken kişidir. Ayrıca Sistem Analisti, işin gerçekleşmesi için bilgi teknolojisini nasıl kullanacağına da karar vermesi gereken kişidir.

 

Ne İş Yapar?   

 sistem-analisti
Bilgisayar uygulamalarını geliştiren ve bilgi sistemlerini kolaylaştıran Sistem Analistleri sistemin analizini ve tasarımını yapar. İşletmenin gereksinimlerini analiz edip bir araya toplayarak yazılım cıdan istenilen işi gerçekleştirmesine yardımcı olur.
Sistem analistleri genel olarak işletmelerde bir aracı olarak çalışır diyebiliriz. Bir şirketin yazılım tarafı ve işletme tarafı arasında köprü görevi yapmaktadırlar. Sistem Analisti aracı kişi olmasından dolayı bir tarafın ne istediğini diğer tarafa açık bir şekilde anlatabilmelidir.
Örneğin bir yazılım cıdan istenileni yazılımcıya onun dilinden konuşarak anlatılabilir. Diğer bir deyişle de işletmenin istediğini bir işletmeci gibi düşünen anlayabilir.
Tam da bu noktada Sistem Analistlerine, her iki tarafında birbirini iyi anlayabilmesi ve istenilenin yapılabilmesi için ihtiyaç vardır.

 

Nasıl Sistem Analisti Olunur?

Sistem Analisti olmak için şu bölümü okumak gerekir demek yanlış olur. Bilgisayar mühendisliği okuyanda, işletme okuyanda sistem analisti olabilir. Tamda Yönetim Bilişim Sistemleri okuyanlar için hâlihazırda bir iş. 🙂 Tabi ki hangi bölümden mezun olursa olsun sistem analisti olmak isteyen kişide, sistemi iyi tanıması ve ilişkilerini ayrıntılı olarak bilmesi istenen ilk özelliktir. Karşılıklı ilişkiler kuracağında da iyi bir dinleyici ve anlatıcı olması gerekir. Bu özelliklerin olmasıyla birlikte sizde iyi bir Sistem Analisti olabilirsiniz.

sistem-analisti-nedir

Hangi Bölümden Mezun Olmak Gerekir?

Bahsettiğimiz gibi belli bir bölüm şartı olmamakla birlikte piyasada aranan Sistem Analistlerinin çoğu aşağıdaki bölümlerden mezun olan kişilerdir.
  • Yönetim Bilişim Sistemleri
  • Makine Mühendisliği
  • Bilgisayar Mühendisliği
  • İktisat ve İşletme Fakültesi
  • Endüstri Mühendisliği
  • Matematik mühendisliği
  • …..
Saydığımız bölümlerin tercih edilmesinin büyük nedeni ise bu bölümlerin çoğunda sistem analizinin ders olarak işlenmesidir. Tabi ki sistem analisti olmak için sadece diploma yeterli değildir. Kendine güvenin ve yeteneğin sayesinde sende iyi bir Sistem Analisti olabilir!

Peki Sistem Analisti Maaşları Ne kadar ?

Sistem analisti maaşları  sorusunun cevabı net olamamakla birlikte çalıştığınız şirketin büyüklüğüne göre değişebilmektedir. Yaptığım araştırmalar da Sistem Analisti maaşları 2500 ile 10000 TL arası değişmekte ve alınan primler vs.lerle daha üst rakamlara da çıktığı söylenmektedir.

 

İnşallah sizler için faydalı bir yazı olmuştur. 🙂
Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, hoşça kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here