Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü okuyan birçok arkadaşımızın özellikle de yeni başlayanların aklında ki soruların başında gelen ne iş yapacağım ben oluyor.Bu yazımda ise YBS mezunlarının en çok hangi işleri yaptığını   kısaca bir göz atıp, bu unvanda çalışan kişilerin de ne iş yaptıklarını göreceğiz.

informationsystem

 

 

 

Yönetim Bilişim Sistemleri mezunları; 

  • Sistem Analisti ve Tasarımcısı

  • Veri Madenciliği ve Web Madenciliği

  • Bilgi Yönetimi

  • Programcı

  • Yazılım Geliştirme Uzmanı

  • Proje Uzmanı/Yöneticisi

  • IT Uzmanı

  • Satış-Pazarlama Bölümü Uzmanı/Yöneticisi

  • Akademisyen

Genellikle YBS mezunları Türkiye’de çalıştıkları işler bunlar.Birde bu işlerin kısaca tanımını yapalım.

 

Sistem Analisti ve Tasarımcısı

Sistem analistleri işletme içerisinde sistemi oluşturan personel, bilgisayar teknolojileri ve iş metotları sayesinde işlerin en iyi şekilde yerine getirilebilmesi için problemler ve gereksinimler üzerinde çalışır.İşletmenin problemleri ve gereksinimleri üzerinde çalışarak sistemin analizini yapan analistler bu problemlerin ve gereksinimlerin giderilmesi için bilgisayar tabanlı çözümler oluşturarak sistemin tasarımını da gerçekleştirir. Sistem analistlerinin en önemli işlevi yazılımcılarla yazılımı talep eden işletme birimi/personeli arasında aracılık etmesidir.

Veri Madenciliği ve Web Madenciliği

Veri madenciliği büyük veri yığınları içerisinden gelecekle ilgili tahminde bulunabilmemizi sağlayabilecek bağıntıların bilgisayar programı kullanarak aranmasıdır.Veri madenciliği, eldeki verilerden üstü kapalı, çok net olmayan, önceden bilinmeyen ancak potansiyel olarak kullanışlı bilginin çıkarılmasıdır. Bu da; kümeleme, veri özetleme, değişikliklerin analizi, sapmaların tespiti gibi belirli sayıda teknik yaklaşımları içerir.Başka bir deyişle, veri madenciliği, verilerin içerisindeki desenlerin, ilişkilerin, değişimlerin, düzensizliklerin, kuralların ve istatistiksel olarak önemli olan yapıların yarı otomatik olarak keşfedilmesidir.

Web madenciliği ise veri madenciliğinin bir alt dalı olup web üzerindeki bilgileri işleyerek analiz etmeyi amaçlar.

Bilgi yönetimi

Rekabetin yaşandığı ve koşulların sürekli olarak değiştiği bir ortamda, işletmelerin ve genel olarak tüm örgütlerin değişen ortam ve şartlara uyum sağlamak, yaşamlarını sürdürmek ve mevcut yeteneklerini muhafaza etmek için ortak aklı kullandığı süreçtir.

Programcı

Programlama dili bilip istenilen programı yazan kişilerdir.

Yazılım Geliştirme Uzmanı

Her türlü yazılım geliştirme projelerinde, bilgi ve tecrübesi düzeyinde, tasarım, uygulama geliştirme ve test aşamalarında yardımcı olan kişilerdir.

Proje Uzmanı/Yöneticisi 

Proje Yöneticiliği; proje ekibini kurmak ve söz konusu olan projeyi tanımlanmış kaynaklar ve bütçe kapsamında en verimli şekilde sonlandırılmasını sağlayan pozisyondur.

Proje uzmanı; çeşitli projeler kapsamında proje yöneticileri tarafından tanımlanmış görevleri yerine getirerek projenin verimliliğini artıran kişidir.

 IT Uzmanı

Bilgisayar yazılım ve donanımlarını: Planlayan,analiz eden ve tasarlayan,uygulayan,test eden,gerekli iyileştirmeleri yapan kişilerdir.

Satış-Pazarlama Bölümü Uzmanı/Yöneticisi 

Reklam,pazarlama,satış tekniklerini  şirket stratejileri doğrultusunda kullanmayı bilen ve şirket karlılığını artırma amaçlı çalışan  kişidir.

Akedemisyen

Yüksek lisans yapıp üniversitelerin de kalan öğretim görevlileri.

 

Bir diğer yazımız olan Neden Yönetim Bilişim Sistemleri okumalıyız burdan ulaşabilirsiniz.

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here