Tercih dönemi hızla yaklaşıyor ve YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) açıklandıktan sonra herkes hedefine bir adım daha yaklaştı ve istediği bölümü daha detaylı araştırmaya başladı. Bu yazımızda Yönetim Bilişim Sistemleri okumayı düşünen arkadaşlar için Yönetim Bilişim Sistemleri Dersleri hakkında hangi üniversiteler hangi dersleri kapsıyor nelere dikkat etmeliyiz genel bir bakışla inceledik.

 

 

yönetim-bilişim-sistemleri-dersleri

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüne başladığınızda  ilk 2 yarıyılda zorunlu dersler ve giriş dersleriyle karşılaşıyorsunuz.Bu yılda bölüm hakkında ki düşünceleriniz oluşmaya ve ne yapmak istediğinize karar vermeye bir adım atmış oluyorsunuz. İşletme, pazarlama, donanım, Yönetim Bilişim Sistemlerine Giriş gibi dersler yoğunluğunda devam eden bir sürece girmiş olacaksınız. Teorik bilgiler yoğunluğunda geçen dersler sizi biraz sıkabilir ama sabredin ve ipleri elinizden kaçırmayın bu yılda altyapınızı iyi yapın ve ilerleyen senelerde yararını göreceksiniz.

yönetim-bilişim-sistemleri-dersleri

 

 

İkinci yıla geldiğinizde sizi yine teorik dersler karşılayacak bilişim, insan kaynakları finans ve işletme yapısının alt dallarıyla ilgili dersler olacak bunun yanı sıra yazılım, algoritma, veri yapıları derslerine de adım atmış oluyorsunuz.Bu yılda Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun olduktan sonra hangi iş alanında çalışmak istediğinizi oturmaya başlıyor. Hangi dersler size ilgi veriyor ise o yönde ilerlemeye başlamalısınız.

 

 

 

 

yönetim-bilişim-sistemleri-dersleri

yönetim-bilişim-sistemleri-dersleri

 

 

3.yılda ne yapmak istediğinize hala karar veremediniz mi bölümden mezun kişilerle iletişime geçip onların hangi iş alanlarında çalıştıklarını sorabilir ya da araştırabilirsiniz. Sektör hakkında kitaplara veya makalelere internet ten erişim sağlayabilirsiniz ve kendinizi hangi iş alanında görmek istediğinizi ve mutlu olabileceğinizi düşünüyorsanız o yönde ilerlemeye başlayabilirsiniz.3. yılda 3 seçmeli ders alabiliyorsunuz iş alanınızı belirledikten sonra bu seçmeli dersleri değerlendirebilirsiniz zorunlu dersler ise genellikle web tabanlı teknolojiler, yazılım, e-ticaret vb. yine bilişim sektörünün içinde yer alan dersler olacaktır.Bu yıla kadar sunumlarda, projelerde, eğitimlerde, sosyal projelerde yer almalısınız. Bunun faydalarını iş hayatınızda göreceksiniz.Üniversite sadece okulda sıralarda kalmamalıdır bu bölümden mezun olduktan sonra iş hayatının sertliğine göğüs gere bilmelisiniz ve aranılan parmakla gösterilen olmalısınız

 

Yönetim-bilişim-sistemleri-dersler

Yönetim-bilişim-sistemleri-dersler

aof-yonetim-bilisim-sistemleri

 

aof-yonetim-bilisim-sistemleri

aof-yonetim-bilisim-sistemleri

aof-yonetim-bilisim-sistemleri

aof-yonetim-bilisim-sistemleri

aof-yonetim-bilisim-sistemleri

aof-yonetim-bilisim-sistemleri

aof-yonetim-bilisim-sistemleri

 

 

4.yılda karar destek sistemleri, stratejik yöntem, optimizasyon sistemleri, e- işletmecilik… gibi dersler karşılıyor artık sona yaklaştınız 3.yılın birikimiyle bu derslerde artık her şey daha net ve berrak görebiliyorsunuz. Sektörü biliyor ve ne yapmak istediğinizi biliyorsunuz. Her üniversitenin staj süreleri ve zamanları değişkenlik gösterebilir.Kendi üniversitemden yola çıkarak söyleyebilirim ki Düzce Üniversitesi 8.yarıyılı staja ayırıyor.Staj iş hayatına belki ilk adımınız olacaktır, bazıları için bunu iyi değerlendirip ve 4 yılın birikimini bur da daha net ve berrak görebileceksiniz. Yönetim Bilişim Sistemleri Derslerini genel bir yorumla değerlendirdim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here