Merhabalar arkadaşlar bu yazımda Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunları nitekim Yönetim Bilişim Uzmanları olup özelde çalışmak istemiyorum kamuda çalışabilir miyim diye düşünen arkadaşlarımız var.Bu soruyu cevaplamak için bu yazıyı yazmış bulunuyorum.

yönetim-bilişim-sistemleri-devlette-iş-olanakları

 

Öncelikli olarak Yönetim Bilişim Sistemleri mezunları devlette de çalışabilirler.Özel sektöre göre devlette iş bulma olasılığı daha düşük olmasına rağmen devletin açtığı boş alanlarda çalışabilmeleri mümkündür. KPSS A’dan ziyade  Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunları na devlette KPSS B olarak adlandırılan alanda çalışma imkanı sağlanmaktadır. Peki KPSS B’de alım varsa Yönetim Bilişim Sistemleri Devlette iş olanakları ve meslekleri neler ?
Bunlar:

Memurluk, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni,Bilgisayar İşletmeni,Programcı,Programcı yardımcısı olarak tercihlerinizi yapabilirsiniz.

Peki Yönetim Bilişim Sistemleri mezunu olunca devlette hangi işleri yapıyoruz iş olanakları,alım puanları ve maaşları neler ?

Bu bölümler 2015 yılını verilerine göre hazırlanmıştır

1)Bilgisayar İşletmeni:18 kontenjan açıp taban puanı 86 tavan puanı ise 89 olarak belirlenmiş ve alım yapılmış.

2)Memur:233 kontenjan açıp taban puanı 86 tavan puanı ise 94 olarak belirlenmiş ve alım yapılmış.

3)Programcı:7 kontenjan açıp taban puanı 87 tavan puanı ise 95 olarak belirlenmiş ve alım yapılmış.

4)Programcı Yardımcısı:Geçen sene kontenjan açılmamış.

5)Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni: 74 kontenjan açıp taban puanı 86 tavan puanı ise 91 olarak belirlenmiş ve alım yapılmış.

Maaşı: 15 Ocak 2017 itibariyle, 2300 tl civarı

KPSS A’da ise

KPSS A’da Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü İşletme Fakültesi içindeki bir bölüm olduğundan dolayı KPSS A’da herhangi bir İşletme Fakültesi bölümünden mezun olan bir bölümün devlette çalışacağı işleri yapabilir. KPSS A’da bir işe girmek KPSS B’ye göre biraz daha zorlu da olsa maaşı daha yüksektir.Peki KPSS A’da Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunları hangi işi yapabiliyor ?

Bunlar : Bankalar için Müfettiş Yardımcısı Sınavlarına ve Müfettişlik Sınavlarına, Sermaye Piyasası Kurulu Uzman Yardımcılığı ve de İMKB Uzman, Eksper ve Müfettiş Yardımcısı sınavlarına girme hakkınız var.

Bu bölümler işletme fakültesi her mezunun girebileceği yerler olduğu için detaylı bilgi vermeye gerek duymuyorum.Çünkü bu verilere her yerden ulaşabilirsiniz.

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü ile ilgili detaylı bilgelere sitemizde ki diğer konu başlıklarını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.Diğer yazılarımda görüşmek üzere kendinize iyi bakın 🙂

 

yönetim-bilişim-sistemleri-kamuda-iş-olanakları

 

 

Özel sektörde YBS mezunlarının iş bulma olanakları neden yüksek linki tıklayıp yazımızı okuyabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here