YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ BÖLÜMÜ İŞ OLANAKLARI HAKKINDA SİZLERE BİRAZ DAHA GENEL VE GEÇERLİ BİLGİ VERMEK MAKSADIYLA BU YAZIYI YAZMIŞ BULUNMAKTAYIM.

 

yönetim-bilişim-sistemleri-iş-olanakları

Yönetim bilişim sistemleri bölümü bir çok insanın tam olarak ne olduğunu bilmediği ve merak edilen geleceğin mesleklerinden bir tanesi olma unvanına erişmiştir. Çağın  gerekleri  bilişim dünyasında böyle bir bölümün ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Bilişimin günümüz  iş dünyasında, çalışma hayatına atılacak yönetim bilişim sistemleri lisans programlarından mezun öğrencilerinin özellikle karar destek sistemleri, e ticaret, yazılış geliştirme ve iyileştirme gibi daha da yazabileceğimiz bilişim sistemlerinin türevi iş kollarındaki ihtiyacı mükemmel bir şekilde karşılayacaklardır.

Mezunlar bilişim ve yönetimin bir araya geldiği her sektörde özel ya da kamu kuruluşlarının sistem geliştirme departmanlarında, proje geliştirme bölümlerinde, yazılım ve donanım şirketlerinde ve hatta danışmanlık bürolarında kolaylıkla iş bulabilecekler.

 

yönetim-bilişim-sistemleri-iş-olanakları

Yönetim bilişim sistemleri, bilişim teknolojileri ve işletme bilimlerinin ortak paydası gibi görülebilir. Bundandır ki işletmelerin bilişim sistemleri altyapıları, planlama ve tüm sistem ihtiyaçları gibi konularla ilgilenir.

Bu konuda çalışmalar yürüten ve  bilişim dünyasında saygın bir yer edinmiş olan ACM Transactions on Management Information Systems tarafından belirlenmiş iş olanakları sizinle paylaşıyorum.

 1. Bilgi Yönetimi

 2. BT’nin işletmelere etkisi ve BT Altyapısı Yönetimi

 3. Hizmet İşleme ve İşlem Yönetimi

 4. Bilgi Sistemleri Güvenlik ve Kişisellik

 5. Hizmet İşleme ve İşlem Yönetimi

 6. Sağlıkta, Devlette ve Diğer Kurumlarda Bilgi Sistemleri ve Uygulamaları

 7. Ekonomi ve Bilgi Sistemleri

 8. İnsan Davranışları ve Örgüt Çalışmaları

 9. Veri Madenciliği ve Web Madenciliği

 10. Sistem Analizi ve Tasarımı

 11. E-işletme ve Küresel Bilgi Sistemleri

 12. BT İnovasyon ve Proje Yönetimi

 13. Bilgi Sistemleri ve Ekonomi

 14. Bilgi Sistemlerinin Kültürel ve Sosyal Yönleri

Gibi genel hatlarıyla sıralayabiliriz.

Tabi bu gibi bilişim adına büyük önem arz eden mevkilerin sorumlulukları da haliyle büyük olacaktır. Yönetim bilişim sistemleri uzmanı adaylarının en temelde sahip olması gereken özelliklerin içinde bir işi planlayabilen, başkalarını etkileyebilen ve atacağı adımlarla sorumluluğu altında çalışacak kimselere gerektiğinde yol gösterebilecek potansiyeli de taşıması gerekmektedir. Bunun dışında üst düzey matematiksel ve analiz yeteneğine de sahip olmalıdır; çünkü yeri geldiğinde stratejik kararların yönünü belirlemede rol alacaktır. Bununla beraber üstlenilen rol sürekli dinamiklik gerektirdiğinden sabırlı, kararlı, gelişime açık ve yeniliklere ön ayak olmalıdır.

 

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü ile ilgili merak ettiğiniz bütün detayları diğer yazılarımızdan ulaşmak için burayı tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here