Merhaba arkadaşlar,  bu günde sizlere okuduğumuz bölümde kullandığımız bazı programlardan bahsetmek istiyorum. Bu programlarla her Yönetim Bilişim Sistemleri okuyan kişi karşılaşacaktır. Zaten çoğu bu zamana kadar bildiğimiz ve kullandığımız programlar. Diğerleri ise birkaç yazılım programıdır. Belki içinizde yazılımla ilgilenenler varsa bahsedeceğim programları tanıyordur. 🙂 Şimdi Yönetim bilişim Sistemleri alanlarında kullandığımız programları inceleyelim. Hangi programlarla karşılaşacağız bilmekte fayda var. 

İlk olarak Microsoft Office’in bize sunduğu ve en çok kullanılan programlara bakmak gerekirse;

Microsoft Office Word

yönetim-bilişim-sistemleri-kullanılan-programlar

Bizler için dijital ortamda belge/rapor hazırlamak amaçlı oluşturulmuş,  işlemci programıdır. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde ve çalışma alanlarında oldukça kullanılmaktadır. Örneğin derslerde aldığımız ödevleri/projeleri, en son Word de raporlar halinde oluşturarak teslim ediyoruz. Bir başka örnekte ise yöneticisi olduğumuz işleri ve projeleri üst yönetime sunmak için Word de hazırladığımız raporlar halinde gösteriyoruz gibi. Oldukça kullanışlı olan Word; bizler için Microsoft Office’in vazgeçilmez programlarından biridir.

Microsoft Office Excel

yönetim-bilişim-sistemleri-kullanılan-programlar

Excel bir hesap tablosu olup, her türlü veriyi listeler halinde tutmayı ve bu verilere ihtiyaç anında tüm hesaplamalar ve analizler yapmamıza imkân sağlayan uygulama bir programdır.
Excel’in bize faydalarını saymakla bitmez diyebiliriz. Verilerle ilgili grafikler çizmemizi, hızlı ve kolay raporlar hazırlamamızı, verileri istediğimiz gibi sıralayıp sorgulamamızı ve istediğimiz veriye ulaşmamızı sağlıyor. Excel; projelerimiz için fazlasıyla ihtiyaç duyacağımız olmazsa olmazlarımızdan bir programdır. 🙂

Microsoft Office PowerPoint

yönetim-bilişim-sistemleri-kullanılan-programlar

Microsoft Office’in sunduğu bir diğer program ise PowerPoint; Excel ve Word’ün yanında biraz pasif kalsa da, yine proje ve diğer iş sunumları için standartlaşmış, vazgeçilmez bir programdır. Sunumların daha görsel, grafiksel olarak animasyonlarla da desteklemesi açısından PowerPoint kullanmak kaçınılmaz olmuştur.

Microsoft’un bizlere sunduğu diğer programlar;

Microsoft SQL Server

yönetim-bilişim-sistemleri-kullanılan-programlar

En çok kullanılan veritabanı sunucu yazılımıdır. SQL Server; veritabanlarının oluşturulması ve yönetilmesini sağlayan Veritabanı Yönetim Sistemidir. Yönetim Bilişim Sistemlerinin alanlarında da SQL Server veritabanının kullanılmasıyla oldukça işimize yarayacaktır. SQL Server verileri istediğimiz şekilde yönetmemize ve Stored prosedürleri kullanarak veriler üzerinde sorgular oluşturmamıza yardımcı olur. Bu sayede ihtiyacımız olan verileri raporlayarak elde edebiliriz.

Microsoft Visual Studio

yönetim-bilişim-sistemleri-kullanılan-programlar

Visual Studio’yu tanımlamak istersek kısaca program yazma programı diyebiliriz. Sadece kod ile programlarımızı yazabileceğimiz, görsel program arayüzü oluşturmamızı sağlar. Visual Studio içerisinde C#, Visual Basic ve C++ gibi görsel destek sağlayan programlama dillerini barındırır. Bizim işimize yarayan kısmı ise yazılım alanında oldukça kullanacağımız ve görsel arayüzlü programlar oluşturmamız için kullanacağımız önemli bir programdır.

Adobe’nin en çok kullanılan programları ise;

Adobe Dreamweaver

yönetim-bilişim-sistemleri-kullanılan-programlar

Adobe’nin Macromedia’yı satın almasından sonra adını Adobe Dreamweaver olarak değiştiren bu program; bir web sayfası geliştirme aracı olarak tanımlanabilir. Dreamweaver sağladığı özelliklerle çoğu tasarımcı tarafından oldukça kullanılmaktadır. Kodlara renkler verilmesi ile bu programı kullananlara kendilerini geliştirmesi adına oldukça yardımcı olmaktadır.  Yönetim bilişim Sistemleri alanlarında da yine web sayfaları oluşturmak için sık kullanılan bir programdır.

Adobe Photoshop

yönetim-bilişim-sistemleri-kullanılan-programlar

Photoshop; ilgi çeken, başarılı fotoğraf,  logo tasarımları, animasyonlar vb. birçok uygulama yapmamızı sağlayan programdır. Üzerinde uğraşıldığında oldukça iyi işler çıkarılması mümkün olan Photoshop’un, pek çok amatör kullanıcısıda bulunmaktadır. Bizler ise alanlarımızda başarılı ve özgün olmak istiyorsak, amatör seviyesini aşmak ve kendimizi geliştirmek adına Photohop’u kullanmamız gerekmektedir.

 

Alanımızda başarılı olmak adına yukarıda bahsettiğim programları iyi bilmemiz ve kullanmamız gerekir. Programların hepsine hakim olamasakta en azından bir tanesinde iyi derece kullanıyor olmamız gerekmektedir.
İnşallah sizler için yararlı bir yazı olmuştur. 🙂
Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle,  hoşça kalın.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here